تولید کننده‌ی انواع پرچم‌های تبلیغاتی

پرچم ايران، به رنگ‌هاي سبز، سفيد، وسرخ، درميان اين سه رنگ بسته به نوع حکومت‌هايي که بر ايران حکومت کرده‌اند ، شير و خورشيد که قدمت بيشتري دارد و سفيد (بدون نشان) قرار گرفته‌است،نشان پرچم ايران درحال حاضر و بعد از انقلاب 1357 هجري شمسي نشان جمهوری اسلامی است که بيان‌گرکلمه مقدس «الله» و شعاراسلامی «لا اله الا الله» است که به رنگ قرمز و روي رنگ سفيد پرچم قرار گرفته‌است.در اين پرچم همچنين 22 «الله‌اکبر» به رنگ سفيد به نشا ن پيروزي انقلاب در روز 22 بهمن، در حاشيه پايين رنگ سبز و حاشيه بالاي رنگ سرخ قرار گرفته‌است.که پيش از پيروزی انقلاب اسلامی به جای نماد «الله» از نماد شيرخورشيد در پرچم استفاده شده است

معانی رنگ‌هاي پرچم ايران

سبز: نماد خرمي و دوستي(اسلام )
سفيد :صلح و دوستي (نماد زرتشتيان)
سرخ: نشان خون از دست رفتگان در راه ايران (نماد شهدای وطن)
اين سه رنگ از دير باز درنشان های ايراني بکار رفته است .

درفش کاویانی

نخستين اشاره در تاريخ اساطير ايران به وجود پرچم، به قيام کاوه آهنگر عليه ظلم و ستم (ضحاک) برمي‌گردد. کاوه براي آن که مردم را عليه ضحاک بشوراند، پيش‌بند چرمي خود را بر سر چوبي کرد و آن را بالا گرفت تا مردم گرد او جمع شوند. و کاخ فرمانرواي ظالم را خراب کرد و فريدون را بر تخت نشانيد. فريدون نيز پس از آنکه فرمان داد تا پاره چرم پيش‌بند کاوه را با ديباهاي زرد و سرخ و بنفش آراستند و در و گوهر به آن افزودند، آن را درفش شاهي خواند و بدين گونه درفش کاوياني پديد آمد. نخستين رنگ‌هاي پرچم ايران زرد و سرخ و بنفش بود،بی آنکه نشانه‌اي ويژه بر روي آن وجود داشته باشد. درفش کاويان صرفاً افسانه نبوده و براساس تاريخ تا پيش از حمله تازيان به ايران، به ويژه در زمان ساسانيان و هخامنشيان، پرچم ملي و نظامي ايران را درفش کاويان می ناميدند. به روايات کتاب‌هاي تاريخي، درفش کاويان زمان ساسانيان از پوست شير يا پلنگ ساخته شده بود، بدون آنکه نقش جانوري بر روي آن باشد. هر پادشاهي که به قدرت مي‌رسيد، تعدادي جواهر بر آن مي‌افزود .

نخستين تصوير بر روي پرچم ايران

در سال 255 خورشيدي غزنويان با شکست دادن سامانيان، زمام امور را در دست گرفتند، سلطان محمود غزنوي براي اولین بار دستور داد نقش يک ماه را بر روي پرچم خود که رنگ زمينه آن سياه بود، زردوزي کنند.و در سال 410 خورشيدي سلطان مسعود غزنوي به دلیل دلبستگي زیاد به شکار شير دستور داد نقش و نگار يک شير جايگزين ماه شود و از آن پس هيچگاه تصوير شير از روي پرچم ملي ايران تا سال 57 13برداشته نشد.